دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان

راهنمای آموزشی پایگاه اطلاعاتی Science Direct

 

تهیه‌کننده:

نرگس پیری‌زاده

کارشناس کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی

مهدیه دانشور

کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

کتابخانه مرکزی

آبان 1399

 

معرفی

آقای لوئیس Elsevier در سال 1580 میلادی در هلند چاپخانه خانوادگی را تاسیس کرد و نام آن را« Elsevier » گذاشت. 300سال بعد، در سال 1880 این چاپخانه به شکل یک شرکت در هلند شروع به فعالیت نمود. هم اکنون مقر اصلی این انتشارات در شهر آمستردام هلند قرار دارد. شرکت Elsevier، ناشر چند رسانه‌ای می‌باشد که محصولات و خدمات علمی، فنی و پزشکی را در سراسر دنیا منتشر می‌کند. این ناشر، در سال‌های بعد از آغاز رسمی فعالیت‌های خود، گسترش بسیار زیادی داشته است که از جمله‌ی آنها می‌توان به  ScienceDirectو Scopus اشاره کرد. ScienceDirect، به عنوان یک سرویس اطلاعاتی الکترونیکی پیشرو محل نگهداری یک چهارم مقالات داوری شده در متن کامل منابع علمی، پزشکی و فنی می‌باشد. بیش از 15 میلیون محقق، متخصصن بهداشت، اساتید، دانشجویان و متخصصین اطلاع‌رسانی از 2500 عنوان مجله و بیش از 26000 عنوان کتاب موجو در این پایگاه، استفاده می‌نمایند. از تحقیق و آموزش با استفاده از ابزارهای جذابی چون ویدئو، نمودار، جدول و تصاویر حمایت می‌نماید.

 

محتوا

این بانک در برگیرنده بیشتر از 2500 مجله داوری شدهpeer-reviewed))، 6000کتاب مرجع و دستنامه و...، 9میلیون مقاله تمام متن و بیش از 75 میلیون چکیده از تمام شاخه‌های علوم است.

 

 

پوشش موضوعی

کشاورزی و علوم‌زیستی، هنرها و علوم انسانی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی، تجارت، مدیریت و حسابداری، مهندسی‌شیمی، شیمی.

 

نحوه ورود به پایگاه Science Direct

در سایت کتابخانه دیجیتال دانشگاه به آدرس https://diglib.hums.ac.ir/ لینک Science Direct قرار داده شده است.

آدرس http://www.sciencedirect.com را وارد نمایید.

 

نحوه ثبت‌نام در Science Direct

پس از ورود به پایگاه Science Direct، آیکون registered را کلیک نموده و سپس نسبت به تکمیل نمودن فرم موردنظر اقدام نمایید.

 

جستجو در  Science Direct

1.        Quick Search جستجوی سریع

در جستجوی سریع سه فیلد، کلیدواژه  (keyword)، نام نویسنده (Auther name) و عنوان کتاب یا مجله (Journul/book title) برای محدود کردن جستجو وجود دارد.

نکته: کلمات Stop Words قابل جستجو نمی‌باشند، مگر در مواردی که آن‌ها را در {} و یا گیومه (" ") قرار دهید.

  

2.       Advanced Search جستجوی پیشرفته

جستجوی کلیدواژه‌ها را به عنوان(Title)، (Abstract)، (Years, page, Issue, Volume) ، (Author) و... محدود کنید.

می‌توانید نوع مقاله را نیز از طریق Article types مشخص کنید.

در بخش بالای سایت دو گزینه Book و Journal وجود دارد. با کلیک بر روی این گزینه‌ها می‌توانید فهرست الفبایی کتب و مجلات در این پایگاه را مشاهده کنید.

 

 

 

مدیریت جستجوها

وقتی جستجویی را انجام می‌دهید در بخش نتایج نیز می‌توانید جستجوها را پالایش کنید. با استفاده از ستون سمت چپ نتایج جستجو در بخش Refine by  نتایج جستجوها را به ,Years ,Article type  Access type  ,Publication titleمحدود کنید.

 

1)     Export: در صورتی که بخواهیم از مقاله جستجو شده خروجی تهیه نماییم این گزینه را انتخاب می نماییم با استفاده از این گزینه می توان اطلاعات کتابشناختی مقاله و چکیده آن را به فرمت RIS)  یاASCII   Download (نمایید. و به نرم افزارهای رفرنس نویسی ارسال کنید..

1)     Download PDF: به معنای دسترسی به متن کامل مقاله و امکان دانلود نسخه pdf است.

2)     Abstract: با استفاده از این گزینه می‌توانید چکیده مقالات را در همین صفحه مطالعه کنید.

3)     Set search alert: با کلیک روی این گزینه، در صورتی شماره جدیدی از مجله منتشر گردد یا مقاله در حال انتشاری بر روی سایت قرار گیرد، اطلاع‌رسانی لازم به پست الکترونیک معرفی شده، انجام می‌گیرد.

4)     :Subscribed journals با روشن کردن این گزینه، فقط مقاله‌های که دانشگاه اشتراک آن‌ها را دارد نمایش داده می‌شود.

 

مرتب کردن بر اساس تاریخ (Date) یا میزان ربط (Relevancy)

در سمت راست بالای نتایج جستجو گزینه Storted by relevance/Date وجود دارد. نتایج بر اساس پیش فرض بر اساس میزان ربط به کلیدواژه‌های جستجو مرتب می‌شوند اما شما می‌توانید با انتخاب گزینه date نتایج را بر اساس تاریخ انتشار نیز مرتب نمایید.