تاریخچه

 

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم زمان با تاسیس دانشکده پزشکی در سال 1365 شروع به کار کرده و به تدریج با خرید کتاب و ملزومات کتابخانه ای بسط و توسعه داده شد. کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سال 1381 همزمان با همایش سالانه معاونین پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی به منظور تبدیل کتابخانه های سنتی به مراکز نوین اطلاع رسانی در محل کتابخانه دانشکده افتتاح گردید. در این پایگاه علاوه بر دسترسی به اینترنت، دستیابی به انواع بانکهای اطلاعاتی ملی و بین المللی، استفاده از ژورنال های داخلی و خارجی و استفاده از خدمات کتابخانه ای به صورت سیستم باز به همراه منابع سمعی و بصری و چند رسانه ای آموزشی امکان پذیر است. در سال 1381 کتابخانه مرکزی با پیگیری کارشناسان و مدیریت وقت کتابخانه و نیز پرسنل کتابخانه مرکزی، همچنین ورود فناوری های نوین در امر اطلاع رسانی، فهرست نویسی کتاب های موجود را بر اساس رده بندی NLM تغییرداده و با خرید نسخه ویندوز نرم افزار پارس آذرخش، کتابخانه توانسته خود را به عنوان یکی از معدود کتابخانه هایی که سازماندهی و امانت منابع خود را به روش مکانیزه انجام می دهد، در سطح کشور مطرح نماید و به عنوان اولین پایگاه نمونه عرضه اطلاعات پزشکی در1382/1/14 سطح کشور مطرح گردید. 

کتابخانه مرکزی از  بهمن 1389 از ساختمان قبلی (واقع در بیمارستان شریعتی) به محل پردیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتقال یافت. زیربنای تقریبی این کتابخانه 1500 متر مربع و تعداد اعضای فعال 9863 عضو می باشد. 

 

تعداد اعضای فعال  سال
1124 از فروردین ماه تا شهریور ماه 1401
275 از مهرماه تا اسفند ماه 1401
36                      از فروردین ماه تا شهریور 1402

 

جهت بهره وری بهینه از خدمات کتابخانه مرکزی، توجه اعضای محترم را به نکات ذیل معطوف می دارد:

 

  • نحوه تنظیم و استقرار کتابهای داخل قفسه بر اساس نظام رده بندی LC/NLM می باشد مخزن کتابخانه بصورت قفسه باز (open stock) اداره می گردد. به منظور بازیابی کتابهای مورد نظر ضمن مراجعه به کتابخانه و دریافت مشخصات کتاب از بخش جستجوی اطلاعات، می توانید با استفاده از تابلوهای راهنمای نصب شده بر روی قفسه ها، کتاب مورد نظر تان را پیدا نمایید.

 

  • در صورت انتخاب کتاب و سپس انصراف از امانت گرفتن آن، چنانچه محل چیدن کتاب را دقیقا نمی دانید آن را روی میز قسمت امانت قرار دهید.

 

  • بعد از انتخاب کتاب مورد نیاز، به متصدی امانت مراجعه نمایید و پس از انجام مراحل ثبت آن را دریافت کنید.

 

  • اگر کتاب مورد نظر شما موجود نیست ، حتما آن را در لیست سفارش ثبت کنید تا در اسرع وقت تهیه گردد.

 

  • کتاب فقط به صاحب کارت امانت داده می شود.

 

  • چنانچه مدرکی بیش از یک متقاضی داشته باشد کتابدار بخش امانت می تواند مدت امانت را کاهش دهد.

 

  • امانت گیرنده می تواند مدت امانت را با اطلاع کتابدار مسئول بخش امانت تمدید نماید، مشروط بر این که دیگری متقاضی آن مدرک نباشد.

 

  • انجام کارهای مغایر با محیط کتابخانه چون خوردن ، آشامیدن ، استعمال دخانیات و عدم رعایت سکوت توسط استفاده کنندگان ممنوع می باشد.

 

  • چنانچه امانت گیرنده ، مدرکی را گم نماید، باید اصل همان مدرک را تهیه نمایید

 

  • از دانشجویان تقاضا می گردد از خط کشیدن و رنگی نمودن خطوط کتاب و جدا کردن صفحات و پاره کردن عکسهای مندرج در کتاب های امانت گرفته شده جدا خودداری نمایند در صورت مشاهده طبق آیین نامه کتابخانه اقدام خواهد شد.